Svařovací elektrody a jejich použití

Svařování metodou MMA (Manual Metal Welding) – svařování obalenou elektrodou, poskytuje řadu výhod, díky kterým je tato metoda oblíbená a rozšířená. Existuje velké množství druhů svařovacích materiálů, kterými lze svařovat a jejich zhotovení v podobě drátu navinutého na cívce by bylo sice možné, ale finančně náročné. Právě proto dostává elektroda prostor pro svařování oceli, nerezové oceli, litin, slitin hliníku a mědi, neznámých materiálů, tvrdonávaru, oprav a množství jiných.

Schéma svařování metody MMA:

Popis metody MMA:

Elektrický oblouk hoří mezi základním materiálem, ukostřeným zemnící svorkou ze svářečky a špičkou obalené odtavující se elektrody. Elektroda s příslušným průměrem, která je pevně uchycena v držáku elektrody má konečnou „pracovní“ délku, která se odtavuje. Na povrchu svarového kovu se vytváří struska, která chrání ochlazující se kov před okysličením z ovzduší a umožňuje kovu klidně chladnout. Strusku je nutno po dokončení svaru mechanicky odstraňovat.

Funkce obalu elektrody:

Obal elektrod má přímý vliv na proces svařování, má několik účinků a to:

  • Ionizační – dopomáhá k zapálení a samotné stabilitě oblouku.
  • Fyzikální – ochraňuje roztav Nastavení ený kov od kyslíku z okolní atmosféry a umožňuje roztavenému kovu klidně chladnout
  • Metalurgický – legování svarového kovu prvky které při svařování částečně vyhárají a je nutno je doplňovat, kvůli výsledným mechanickým vlastnostem svaru.


Druhy obalu elektrody:

Rutilový obal (DC- nebo AC) – rutilové elektrody umožňují snadno zapálit oblouk, jsou vhodné pro bodování a mechanicky méně namáhané konstrukce. Struska je snadno odstranitelná.

*Náš tip: Rutilová elektroda na ocel

Bazický obal (DC+) – bazické elektrody jsou vhodné pro svařování ve všech polohách, díky svým vlastnostem vyhovují při svařování namáhaných konstrukcí s delšími svary

*Náš tip: Bázická elektroda na ocel

Rutil-bazický obal (DC+ nebo AC) – rutil-bazická elektroda kombinuje vlastnosti rutilové a bazické elektrody, má všestranné využití, vhodné pro všechny polohy svařování a obzvlášť vhodné pro koutové svary.

*Náš tip: Rutil-bazická elektroda na ocel

Kyselý obal (DC- nebo AC) - kyselý obal umožňuje svařovat konstrukce kde chceme dosáhnout hlubšího průvaru s výhodou houževnatého svarového kovu ale nižší pevností. Vhodné pro polohy PA a PB

Speciální obal – speciální obaly slouží pro různá použití v závislosti na požadavku, jedná se o různé kombinace případně obaly s příměsí celulózy, uhlíku, rutilu a podobně.

Označování údajů na štítku elektrod:

1 – Obchodní označení elektrod

Každý výrobce preferuje jiné označení např. Esab E-B - Elektroda Bázická, E-R - elektroda rutilová, OK 46.00, OK 48.00, ...

2 – Průměr elektrody (mm)  x délka elektrody (mm)

3 – Přibližný počet kusů elektrod v balení

4 – Hmotnost balení

5 – Druh a polarita svařovacího proudu

Určuje správné zapojení svařovacích kabelů, pro které je elektroda vhodná.

DC -   Jednosměrný proud - Držák elektrody - a změnící kabel +

DC +  Stejnosměrný proud – Držák elektrody + a zemnící kabel –

AC     Střídavý proud – nezáleží na zapojení svařovacích kabelů

6 – Doporučený rozsah svařovacího proudu (A)

Zpravidla: 35 – 45 x x průměr elektrody (mm) = rozsah svařovacího proudu (A)

7 – Označování elektrod podle příslušných norem

8 – Polohy vhodné pro svařování elektrodou

9 – Doporučené parametry pro sušení elektrod

Svařování elektrodou podle přídavného materiálu umožňuje svařovat více materiálů. Nejčastěji jsou:

*Náš tip: Elektroda na hliníkové slitiny

*Náš tip: Elektroda na nerez

*Náš tip: Přechodová elektroda nerez - ocel

Kromě výše zmíněných materiálů, elektrody poskytují možnost svařovat i litinu, slitiny mědi, tvrdonávar, neznámé materiály a jiné speciální aplikace v používané praxi.

*Náš tip: Elektroda na litinu

*Náš tip: Elektroda na neznámé materiály

*Náš tip: Tvrdonávarová elektroda na opravy

*Náš tip: Elektroda rutil-kyselá na opravy

Věříme, že vám tento článek objasnil svařovací elektrody a jejich použití. Pokud máte nějaké dotazy, na které zde odpověď nebyla zmíněna, neváhejte nás kontaktovat na našem maily info@svarsi.cz nebo na t.č. +421 948 072 919 a rádi Vám je zodpovíme.

S pozdravem Tím SVARSI.CZ!