Jak svařovat metodou TIG

Koupili jste si nebo uvažujete o koupi svářečky TIG, ale nevíte, jak správně provést první svary? Tento článek vás seznámí s metodou TIG a upozorní na základní body, kterým je třeba věnovat pozornost, aby bylo svařování mnohem snazší. Dozvíte se také, jaké příslušenství se při svařování metodou TIG používá, jaký je vhodný typ a průměr wolframové elektrody, z jakého materiálu je svařovací drát a také rady, doporučení a možné chyby při prvním svařování.

Svářečka TIG a příslušenství

Základem svařování není jen svářečka, ale také její příslušenství. Příslušenstvím můžeme rozumět: svařovací hořák, uzemňovací kabel, redukční ventil, láhev plněnou argonem, přídavný materiál, ochranné svařovací prostředky, jako je kvalitní svářečská kukla, rukavice TIG, vhodný oděv a vhodná svářečská obuv.

Náš tip!      Svářečky TIG      |      Příslušenství TIG      |      Láhev s plynem Argon     |      Redukční ventily     |      Přídavné materiály - TIG     |      Svářečské oděvy a obuv

Jak vybrat přídavný materiál?

Svařovací materiál TIG se vyrábí ve formě 1m tyčí, obvykle o průměru 1,0 mm 1,2 mm 1,6 mm 2,0 mm 2,4 mm 3,2 mm. Vhodný přídavný materiál by měl mít stejné nebo podobné složení jako svařovaný materiál.

Menší průměry (např. 1,0 mm 1,2 mm 1,6 mm) jsou vhodné pro použití tenčích plechů (např. 1 mm 1,5 mm 2 mm) a jsou také vhodné pro tupé svary, kde je třeba dodat relativně malé množství přídavného materiálu

Opačně je tomu u silnějších plechů (např. 4 mm 5 mm a více) a také u koutových svarů, kde musíme dodat větší množství v podobě tyče o větším průměru - další materiál v kratším čase, abychom dosáhli kvalitního svaru. (Např. 2,4 mm 3,2 mm).

TIP - Na rozdíl od metod MMA a MIG/MAG umožňuje metoda TIG svařování bez přídavného materiálu. Hodí se pro svařování tupých spojů, kdy můžete rychle a snadno "roztavit" oba základní materiály a vytvořit pevný, nerozebíratelný spoj.

Jak vybrat typ a průměr wolframové elektrody? Jak ji správně brousit?

Problematice výběru velikosti a typu wolframové elektrody jsme se věnovali v předchozím článku, kde najdete mnoho zajímavých informací o wolframových elektrodách. Naším doporučením je zvolit univerzální wolframovou elektrodu fialovou E3. Průměr 1,6 mm pro tenčí a detailnější aplikace a průměr 2,4 mm pro svařování silnějších materiálů při použití vyššího proudu.

Správná vzdálenost elektrody od materiálu při svařování

Správná vzdálenost se udává jako 1 až 1,5násobek průměru wolframové elektrody, tj:  

  • Elektroda o průměru 1,6 mm:     vzdálenost 1,6 - 2,4 mm
  • Elektroda o průměru 2,0 mm:     vzdálenost 2,0 - 3,0 mm
  • Elektroda o průměru 2,4 mm:     vzdálenost 2,4 - 3,6 mm
  • Elektroda o průměru 3,2 mm:     vzdálenost 3,2 - 4,8 mm

Jak správně připojit svařovací kabely?

Zapojení kabelů a svařovacího hořáku je uvedeno jako DC- , což znamená, že svařovací hořák je připojen k zápornému pólu (-) a zemnicí kabel je připojen ke kladnému pólu (+). Takové zapojení zajistí správné podmínky pro hoření elektrického oblouku.

Jak zvolit správný průtok plynu?

Vhodně zvolený průtok plynu zajišťuje vhodnou inertní atmosféru během hoření oblouku a také chrání roztavený svarový kov i wolframovou elektrodu před oxidací. Volba průtoku závisí na průměru trysky, na prostředí, ve kterém se svařování provádí, a každý svářeč přibližně ví, kolik l/min je pro svařování vhodné.

  • Svařování hliníkových slitin:     Doporučeno 7-10 l/min *
  • Svařování oceli:                          Doporučené množství 9-13 l/min *

* Hodnoty lze zvolit podle potřeby nebo snížit, aby se zvýšily nad doporučený rozsah.

Svařování AC/DC

Existují dva typy svářeček, jedna je TIG DC a druhá je TIG AC/DC. Zatímco svářečka TIG DC je vhodná pro svařování stejnosměrným proudem, který je vhodný pro svařování klasické konstrukční oceli, nerezové oceli, titanu, svářečka TIG AC/DC nám umožňuje svařovat i střídavým proudem, což nám umožňuje svařovat hliníkové slitiny, což je velká výhoda.

Správný sklon hořáku a přídavného materiálu materiálu

Nastavení parametrů svařování - svařovací křivka TIG

1 Předfuk plynu/Pro flow

  • Doba v sekundách, po kterou proudí ochranný plyn z hořáku TIG před zapálením oblouku. Používá se k vytvoření dostatečné ochranné atmosféry, která zajistí prostředí pro hoření oblouku.
  • Doporučené nastavení:  0,3-0,5 sekundy

2 Počáteční proud/Start current

  • Proud v ampérech, který působí po dobu uvedenou v rozběhovém proudu. Zapálí oblouk svářeče a poskytne mu čas na přípravu na proud.
  • Doporučení:  5-10A

3 Náběhový čas proudu/Up slope time

  • Doba v sekundách, během níž proud vzroste z počáteční hodnoty proudu na hodnotu svařovacího proudu.
  • Doporučení:  Podle potřeby svářeče (při bodování 0 sekund)

4 Hlavní svařovací proud/Peak Current

  • Hlavní proud v ampérech, kterým svařujeme.

Tloušťka materiálu ( MM ) /     0,025 až 0,028 = svařovací proud* ( A )

Například       Plech o tloušťce 1 mm          35-40A
                      Plech o tloušťce 2 mm          70-80A
                      Plech o tloušťce 3 mm          105-120A
                      Plech o tloušťce . . . . .           . . . . . . . . .

*Jedná se o doporučený rozsah, který lze v případě potřeby upravit.

5 Vedlejší proud/Background Current

  • Nejnižší výstupní proud na impuls, udávaný v ampérech
  • Lze ji nastavit v pulzním režimu a její hodnota závisí na potřebě svářečky.

6 Doběhový čas proudu/Down Slope Time

  • Určuje v sekundách, za jak dlouho klesne hlavní proud na hodnotu rozběhového proudu po uvolnění spínače hořáku. Po uplynutí této doby dojde k jeho zhasnutí. Zabraňuje nám náhlé změně z vysokého proudu, kdy může při ochlazování kovu vzniknout kráter.
  • Doporučení:  2-5 sekund (0 sekund pro bodování)

7 Doběhový proud/Ending Current

  • Svorkovnice nebo nadproud nás chrání před náhlou změnou z vysokého proudu, při které může dojít ke vzniku kráteru při ochlazení kovu.
  • Doporučení:  5-10A

8 Dofuk plynu/Post flow

  • Určuje v sekundách, jak dlouho bude proudit ochranný plyn z hořáku po vypnutí oblouku. Velmi užitečné nastavení, které ponechává inertní atmosféru a svarový kov a wolframová elektroda tak budou chráněny před oxidací.
  • Doporučení:  2-8s

9 LED kontrolka - klasický režim/vypnutý pulzní režim

10 LED kontrolka - pulzní režim zapnutý

11 Šířka pulsu/Pulse width

  • určuje, jak dlouho trvá hlavní proud v každém pulzním cyklu. Díky tomu můžete dodávat méně nebo více tepla nastavením délky trvání hlavního proudu ve srovnání s délkou trvání vedlejšího proudu.

12 Frekvence pulsu/Pulse Frequency

  • Určuje, kolikrát za sekundu se přepne hlavní a sekundární proud. Například 100 pulzů za sekundu znamená, že hlavní a sekundární proud jsou spínány 100krát za sekundu.

13 AC proudová bilance/BALANCE

  • (pouze svařování střídavým proudem) poměr trvání kladné půlvlny a záporné půlvlny. Snížením vyvážení se do materiálu dostane více tepla, což vede k užšímu svaru a hlubšímu průvaru a zároveň se sníží tepelné zatížení wolframové elektrody. Zvýšení vyvážení vnese do materiálu méně tepla, což vede k lepšímu čištění, širšímu svaru a mělčímu průvaru, ale značně zatěžuje wolframovou elektrodu, což je nežádoucí.

Jak postupovat při svařování metodou TIG?

  1. Nastavíme připojenou svářečku, zkontrolujeme přívod ochranného plynu, nastavíme správný průtok pro naši aplikaci.
  2. Svařovaný materiál je třeba důkladně očistit, nejlépe obrousit nebo vykartáčovat a v případě potřeby odmastit. Po důkladné přípravě jej upněte uzemňovací svorkou.
  3. Připravte si sestavený svařovací hořák (trysku, svorku, držák svorky, čepičku hořáku spolu s řádně nabroušenou wolframovou elektrodou) do jedné ruky, umístěte jej do blízkosti místa (s dostatečnou vzdáleností elektrody), kde chcete svařovat, a stisknutím tlačítka spusťte svařovací proces.
  4. Zapálený oblouk umožňuje roztavit svařovaný materiál a vytvořit tekutou lázeň.
  5. Na druhé straně máme vždy připravený další materiál, který se snažíme přidávat do kapalné lázně v dávkách a v pravidelných intervalech. (pokud svařujeme bez přídavného materiálu, považujeme tento krok za nepodstatný).
  6. Tento proces pokračuje nepřetržitě, dokud se nevytvoří svar požadované délky.
  7. Na konci svařovacího procesu uvolníme tlačítko spínače hořáku, oblouk se přeruší a ponecháme nastavené ofukování a také připojenou trysku na místě, kde se roztavený kov ochlazuje, aby nedošlo k oxidaci.
  8. Tím se dokončí proces svařování a vytvoří se svar v požadované kvalitě a geometrických rozměrech (délka, šířka, hloubka).

Nejčastější chyby při svařování metodou TIG

Nesprávně očištěný svařovací materiál

  • Při svařování TIG je nutné materiál důkladně brousit nebo kartáčovat "na čistém kovu" (lamelový kotouč, fillipsový kotouč nebo drátěný kartáč, miskový kartáč na brusce), případně jemně brousit např. brusným rounem, v případě potřeby také odmašťovat (ředidlo C6000, aceton, odmašťovač, ...). Důkladné čištění ovlivní kvalitu i estetiku svaru.

Nedostatečné pokrytí ochrannou atmosférou - Argon

  • Mnoho svářečů začátečníků šetří zejména s ochranným plynem v průtoku a také při nafukování. Toto "šetření" přispívá k nedostatečnému pokrytí chladnoucího svaru a následné oxidaci a také k rychlému opotřebení wolframové elektrody.

Nesoustředěný a neklidný přístup ke svařování

  • Svařování metodou TIG je velmi přesná a náročná metoda, proto je při svařování nutný klid a rozvaha. Při svařování by nás nemělo nic rušit a měli bychom se soustředit. Postoj musí být uvolněný, abychom mohli hořák vést rovnoměrně a se správným sklonem a také vzdáleností od svařovaného materiálu.

Nekvalitní kapuce s malým kšiltem

  • Kvalitní kukla je při svařování metodou TIG prioritou. Hodnota kazety je v ideálním případě 1/1/1/1 nebo 1/1/1/2, velké hledí je velkou výhodou a činí svařování o to příjemnějším a přehlednějším. V neposlední řadě je důležitý rozsah nastavení stmívání DIN, nejčastěji doporučovaný rozsah je od DIN 7 do DIN 13.

Citlivost v rukou, trpělivost a vhodné oblečení

  • Kvalitní rukavice zajišťují správný pocit při uchopení svítilny a také samotný materiál nástavce, což je velmi důležité. Trpělivost s podvazem a správné načasování zajistí, že svár bude rovnoměrný a bude dobře vypadat a bude kvalitní. Oděv chrání naši pokožku před zářením, které je při TIG poměrně výrazné.

Správné nastavení svařovacího stroje a ochota upravovat parametry svařování.

  • Správné nastavení svařovacích parametrů je nedílnou součástí svařování. Svářeč může při seřizování svářečky kromě svařování zajistit plynulost svařování, eliminovat rizika přehřátí materiálu a také zvýšit účinnost.

Neostrá elektroda = špatná kvalita svaru, nervozita, nestabilní oblouk.

  • Při této chybě se řídíme pravidlem: "Není ostuda elektrodu zapíchnout, ostuda je ji nezapíchnout." Pokud na ni tedy nalepíte nebo roztavíte další materiál, vyměňte ji za naostřenou náhradu nebo ji rovnou přebruste. Správné nabroušení přispívá k přesnému a preciznímu vedení oblouku a svařování je díky němu mnohem snazší.

Malá odborná příprava - nedostatečné dovednosti

  • TIG vyžaduje přípravu, trénink, důslednost, vytrvalost a mnoho dalšího. TIG není pro každého, a proto by měl budoucí svářeč zvážit, zda je pro něj tato metoda vhodná. Pokud ano, odlišíte se od ostatních a právě školení posílí a zlepší vaše dovednosti tak, že vaše svary budou kvalitní, estetické a budou motivací pro další svařování

Pokud jste dočetli až sem, jste o krok blíže ke svařování metodou TIG, protože vám rozhodně nechybí odhodlání, trpělivost a vytrvalost se to naučit! Přestože začátky mohou být těžké, tento článek vám je značně usnadní a budeme rádi, pokud jsme vám zpřístupnili i nové poznatky, které je při používání metody TIG důležité a dobré znát. Pokud budete potřebovat další informace, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese info@svarsi.cz nebo na čísle +421 948 072 .

Na zdraví při svařování! S pozdravem váš tým Svarsi.cz!