Koupili jste si nebo uvažujete nad koupí CO2 svářečky (MIG/MAG svářečky), ale nevíte jak správně postupovat při svařování? Tento článek vám přiblíží metodu MIG/MAG a poukáže na základní body, na co nezapomenout při vašich prvních svarech. Poradí při výběru drátu, jeho průměru, správném nastavení průtoku plynu a doporučených parametrech pro svařování a jiné tipy, které vám pomohou a usnadní práci při svařování.
Svářečka a příslušenství k ní
Základem pro svařování je nejen svářečka, ale také její příslušenství. Pod pojmem příslušenství se skrývají svařovací hořák, zemnící kabel, redukční ventil, láhev s ochranným plynem, cívka drátu, a také ochranné svařovací pomůcky jako je svařovací kukla, rukavice, oblečení a obuv vhodná ke svařování.
Náš tip!
Svářečky CO2 | Samostmívací svařovací kukly | Svařovací dráty | Redukční ventily | Plynové láhve | Ochranné pomůcky
Jak vybrat svařovací drát?
Materiál svařovacího drátu volíme podle svařovaného materiálu. Pokud budeme svařovat běžnou konstrukční ocel zvolíme na drát určený pro ocel (zpravidla s označením SG2 G3Si1), dále máme k dispozici na výběr svařovací dráty na nerezovou ocel, hliníkové slitiny a jiné. Problematice rozdělení svařovacích drátů jsme se věnovali iv našem předchozím článku.
Jak vybrat průměr svařovacího drátu?
Průměr drátu by měl být přiměřený tloušťce materiálu, který svařujeme. Pro tenčí materiály (např. 1-6mm) se používají tenčí dráty 0,6 a 0,8mm a pro hrubší materiály (6mm a více) je výhodnější použít dráty 1,0 a 1,2mm. Pro běžné svařování v domácích podmínkách je vhodný průměr 0,8mm. Je univerzální a využití najde jak u tenkých, tak iu hrubších materiálů.
Náš tip! Svařovací dráty MIG/MAG
Polarita při svařování metodou MIG/MAG
Polarita při svařování metodou MIG/MAG je dána následovně: Svařovací hořák je připojen na kladném pólu + a zemnicí kabel (zemnící svorka) na záporném pólu – . Tento typ polarity DC+ zajišťuje správnou stabilitu oblouku, dobrý rozstřik a rozavělý kov snadno proniká do základního materiálu.
Jak nastavit správný průtok plynu pro svařování?
Průtok plynu zpravidla volíme v závislosti na průměru drátu. Pokud svařujeme v exteriéru nebo v hale, kde by mohl průvan omezit dostatečnou ochrannou atmosféru, je vhodné přidat několik l/min na průtokoměru. Jinak, v prostoru bez rušivých povětrnostních vlivů se řídíme následovně:
10 – 12 x průměr drátu (mm) == výsledný průtok plynu (l/min)
Volba ochranného plynu
Při svařování metodou MAG rozumí svařování v ochranné atmosféře CO2, a také směsi plynu Ar+CO2 nejčastěji v kombinaci 82/18 (82% Ar a 18% CO2) při svařování klasické černé oceli nebo 98/2 (98% Ar).
Při svařování MIG se jedná o svařování v inertní atmosféře, která je zpravidla čistý Argon, výjimečně Argon + Helium. Tato atmosféra umožňuje svařování nejčastěji hliníkových slitin, slitin, a také svařování nerezové oceli.
Problematice výběru ochranného plynu jsme se věnovali iv našem předchozím článku.
Jak správně zvolit svařovací proud?
Nelze přesně definovat svařovací parametry pro všechny materiály, všechny ochranné plyny, průměry drátu, typy a polohy svarů. Parametry je proto třeba odzkoušet a v průběhu svařovacího procesu ladit, abychom dosáhli toho správného nastavení. Doporučuje se přibližně 35-50A na 1mm materiálu.
Jak se připravit na svařování?
Ještě než začneme svařovat, důležitá je příprava. Sestavíme si příslušenství MIG/MAG svářečky. Láhev, redukční ventil, hadice, kterou zajistíme přívod plynu do svářečky. Zavedeme cívku do svářečky, konec drátu odstřihneme zavedeme jej skrze kladkový podavač (nutno dát si pozor, aby se nám cívka nerozmotala).
Zapojíme si zemnící svařovací kabel a také přišroubujeme hořák skrz eurokoncovku. Svářečku připojíme do sítě, zapneme ji a můžeme si zavést drát skrze hořák pomocí stlačení spínače na hořáku „naprázdno“. Při zavádění drátu se doporučuje špičku hořáku odmontovat a namontovat ji až po zavedení drátu, aby nedošlo k náhodnému zaseknutí drátu.
Nemíme zapomenout i na bezpečnost. Ujistíme se, že máme všechny ochranné prostředky, které potřebujeme při svařování (vhodný oděv, obuv, rukavice) a správně nastavenou kuklu (jak správně nastavit svařovací kuklu se dozvíme v článku).
Otevřeme ventil láhve s plynem a nastavíme si průtok plynu pomocí redukčního ventilu. Při stisku spínače “naprázdno“ nastavený průtok ověříme.
Příprava materiálu
Pro první svary je vhodné si připravit zkušební materiál pro svařování. Doporučujeme začít s ocelovým 2-3mm tlustým plechem. Plech je nutno zbavit případné barvy, rzi a jiné nečistoty, která by nám při svařování překážela. Můžeme si připravit různé plechy a jiné profily, kde budeme trénovat a zkoušet správné nastavení svařovacích parametrů.
Jdeme svařovat!
Náš předem připravený materiál si „ukostříme“ na svářečce navolíme orientační parametry pro patřičnou tloušťku našeho materiálu můžeme začít vytvářet svár. Je důležité vést hořák pod správným úhlem 15-35° od svislé osy a vhodnou rychlostí ve směru, kde chceme vytvořit svarovou housenku. Drát by měl vyčnívat přibližně 10-14mm ze špičky hořáku.
Na internetu je k dispozici množství videí, které popisují jak správně svařovat na co si dát pozor a člověk si tyto informace může prohlédnout ještě dříve, než se nachází u svářečky.
Svůj nácvik můžeme vést přes svarové housenky, bodování dvou profilů, svařování různých spojů a trénovat různé aplikace svarů, které budou potřebné pro naše projekty, kde budeme využívat svařování.
Možné chyby při svařování:
Pokud se nám materiál viditelně příliš přehřívá nebo přepaluje, zvolíme nižší proud nebo nižší napětí.
Pokud materiál vykazuje neprůvar nebo je nerovnoměrně rozlitý, je vhodné zvolit vyšší proud nebo zvýšit napětí.
Pokud máme pocit, že máme nestabilní oblouk, opět můžeme dolaďovat velikost napětí případně posuvu drátu, dokud oblouk není pocitově stabilní.
Pokud má svár viditelné póry, zkontrolujeme přívod ochranné atmosféry.
Doplňky a potřeby při metodě MIG/MAG
Doplňky nám nabízejí možnosti, jak si svařování zjednodušit a zpříjemnit. Existují pasty a spreje, nám umožňují prodloužit životnost náhradních dílů hořáků, také jako pomocníci při svařování konstrukcí nám poslouží magnety a jiné podobné doplňky. Každý správný svářeč má i pár náhradních potřebných dílů a opotřebovaná hubice nebo špička jej nezaskočí!
Náš tip! Příslušenství | Technické popisovače | Kartáče a kartáče | Svářečská chemie
Věříme, že tento článek, zejména začínajícím svářečem, pomůže zorientovat se při prvotním svařování metodou MIG/MAG a poukáže na co si dát při svařování záležet. Poukáže také na správný průtok plynu, vhodné zvolení svařovacích parametrů a rovněž poukáže na časté chyby při svařování. Pokud máte nějaké dotazy na které odpověď zde není zmíněna, neváhejte nás kontaktovat na našem mailu info@svarsi.cz nebo na našem t. č. +421 948 072 919 rádi vám je zodpovíme.
S pozdravem Tým SVARSI.CZ!